سایر مقالات

درخواست تعویق ارایه نمرات آزمون زبان به بعد از آزمون جامع ،پیش از دفاع

پاسخ وزارت علوم به درخواست تعویق تحویل نمره های آزمون زبان برای دانشجویان دکتری

درحالی که از آغاز سال 99 و با گسترش مشکلات ناشی از همه گیر شدن ویروس کرونا ، آزمون MSRT تنها یک بار و آزمون تولیمو در دفعات بسیار کم و با محدودیت ثبت نام برگزار گردیده است و همچنین آزمون های زبان دکتری دانشگاه های سطح یک مانند دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه تهران ( آزمون UTEPT ) تنها موفق به برگزاری چند آزمون محدود شده اند مطالبه ای در دانشجویان شکل گرفت و آن تعویق تحویل نمره ی آزمون زمان تا زمان دفاع در دانشگاه های سراسری می باشد .

لازم به ذکر است دانشگاه آزاد اسلامی رویه جداگانه دارد و دانشجویان این دانشگاه می توانند تا زمان دفاع نمره ی آزمون EPT یا یک آزمون زیان مورد تایید دانشگاه آزاد را تحویل دانشگاه خود دهند.

دکتر علی خاکی‌صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم در گفت و گو با ایسنا از تغییر در آیین نامه‌های آموزشی دانشگاه‌ها در شرایط آموزش مجازی خبر داد و گفت: اگرچه متناسب با شرایط کرونا در اسفندماه گذشته تغییراتی در آیین نامه‌های آموزشی دانشجویان ایجاد شد اما برخی از موارد حساس و کلیدی وجود دارند که دانشگاه‌ها در اجرای روند آموزشی بر آنها اصرار دارند. یکی از این موارد موضوع آزمون زبان انگلیسی دانشجویان دکتری است که دانشجویان باید مدرک زبان انگلیسی را ارائه دهند و دانشگاه‌ها مصر هستند داوطلبانی که بخواهند آزمون جامع بدهند حتما باید نمره زبان خود را قبل از این آزمون کسب کرده باشند و با رایزنی‌های انجام شده به تعویق انداختن آن مورد موافقت دانشگاه‌ها قرار نگرفته است.

وی در ادامه تصریح کرد: دلیل مخالفت دانشگاه‌ها در به تعویق انداختن نمره زبان MSRT و یا TOLIMO و یا آزمون های داخلی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم قبل از آزمون جامع این است که معتقد هستند که اگر دانشجویان قبل از آزمون جامع نمره زبان خود را کسب نکنند این روند تا روز دفاع نیز طول می‌کشد و حتی ممکن است دانشجویی دفاع کند و برای فارغ التحصیلی نیازمند نمره این آزمون بماند که در این صورت مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد و دانشجو مایل است حتما فارغ التحصیل شود و به این ترتیب آزمون زبان برای آن ها به فراموشی سپرده خواهد شد.

خاکی صدیق تاکید کرد: دانشگاه‌ها موافق تعویق برگزاری آزمون زبان و شرط زبان برای آزمون جامع نیستند و این موضوع از مواردی است که بررسی آن در دستور کار وزارت علوم قرار دارد. به هرحال این موضوع طبیعتا یکی از مشکلات دانشجویان است که ما با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم و آزمون‌های زبان که مدام به تعویق می‌افتند این مسایل موجب شده دانشجویان با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

تصمیم گیری در خصوص زمان ارایه مدرک آزمون های زبان دکتری با دانشگاه ها می باشد

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین تأکید کرد: تصمیم‌گیری در خصوص آزمون زبان دانشجویان دکتری دانشگاه‌ها بر عهده دانشگاه‌ها و از اختیارات این مراکز است. دانشگاه‌ها هویت مستقلی دارند و توسط اعضای هیأت علمی که نخبگان علمی کشور هستند مدیریت می‌شوند، طبیعتا بسیاری از امور توسط خود آن‌ها تصمیم گیری می‌شود.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از مواردی که دانشگاه ها استقلال تصمیم گیری دارند بحث شرایط احراز توانمندی یک داوطلب دوره دکتری است که شرایطی نظیر آزمون زبان و امتحان جامع برای آن ها در نظر گرفته‌اند؛ این تصمیمات براساس سال‌ها تجربه اتخاذ شده و در حال حاضر نیز در یک وضعیت غیرعادی شیوع کووید ۱۹ قرار گرفته‌ایم و باید برای حل این موضوعات به نوعی مصالحه انجام داد. اما مصالحه باید به گونه ای باشد که هم دانشجویان متضرر نشوند و هم اینکه دانشگاه استانداردهای خود را تغییر ندهد چرا که به هر حال فارغ التحصیلان دوره دکتری باید استانداردهای قابل قبولی داشته باشند و امیدواریم به تصمیماتی برسیم که نفع دانشجو و دانشگاه در نظر گرفته شود.

انتهای خبر / مرکز زبان کرایه چیان

کانال تلگرام زبان کرایه چیان

امتیاز بدهید
امتیاز گرفته شده 5 از 5 توسط 2 بازدیدکننده
  • فائزه خداکرمی
  • 1399/09/16

با درود و احترام با توجه به شرایط موجود واقعا شرایط استرس رایی بر ما حاکم شده ک اضافه بر مشکلات عموم مردم است و واقعا تحمل این استرس از عهده ما خارج است من مبتلا به بیماری سرطان تیروئید هستم ک جراحی حساسی دارم که به خاطر آزمون زبان و جامع تاخیر پیدا کرده ک که برای سلامتیم بسیار خطرناکه کاش یکم دانشجویان رو درک کنن انقدر استرس تحمل کردم ک تومورم در حال بزرگ شدتثن غیر طبیعی است و باتوجه به این شرایط اصلا نمیتونم جراحی رو زودتر انجام دهم به امید رسیدگی به این موضوع ک زودتر همین ماه آزمون جامع هم انجام بشه و من جراحی کنم

  • زهرا
  • 1399/09/17

با سلام خواهش میکنم صحبت های ما را به گوش مسئولین برسانید. آزمون زبانِ شرط ورود به دکترا، برای ورودی 99 به بعد حذف شد. اما دانشجویان 97 و 98 چه گناهی دارند. با توجه به اینکه سال 98 هم نمره زبان 5 نمره افزایش یافت. پس مشروط سال 98 معادل با قبولی زبان سالهای قبل است. در این شرایط بحرانی کرونا خواهش میکنم به ما دانشجویان دکتری 97 و 98 کمک کنید. آزمون جامع نزدیک است و ما هنوز نتوانسته ایم با توجه به بحران کرونا در آزمون زبان شرکت کنیم. یا آزمون ها به تعویق می افتند یا وزارت علوم اصلا آزمونی برگزار نمی کند. چنانچه کسی از دوستان موافق با نظر بنده است لطفا به این شماره تلفن پیامک دهید. ان شاالله یک صدا شویم و بتوانیم مشکلمان را حل کنیم. 09373531874

  • فاطمه
  • 1399/10/28

باسلام چرا دانشگاه از افرادی که دارای کارشناسی زبان انگلیسی هستند بازم مدرک ازمون ای پی تی رو میخواد پس اونا چهارسال چی خوندن چرا اهمیتی به این موضوع نمیدن

نظر خود را بنویسید

مقالات