آزمون utept

9 تفاوت کلیدی آزمون MSRT و UTEPT که می بایست بدانیم

MSRT یا UTEPT , ام اس ار تی و یوتپUTEPT یا MSRT ؟ تفاوت های کلیدی این دو آزمون در سال 99 چیست ؟

آزمون MSRT یا UTEPT ، کدام راحت تر هستند ؟

ساختار آزمون پویت و ام اس ار تی چه تفاوت هایی دارد  ؟

منابع آزمون تافل دانشگاه تهران و MSRT مشترک می باشد ؟
آیا نمره ی قبولی آزمون UTEPT با آزمون MSRT یکسان می باشد؟

-----

در این نوشته سعی بر آن داریم تا پاسخ بسیاری از سوالات فوق را به شکل جامع برای داوطلبان شرح دهیم.

 در ابتدا تفاوت ساختاری دو آزمون MSRT و UTEPT را با یکدیگر بیان می کنیم :

ساختار آزمون UTEPT عبارت است از سوالات واژگان شامل 30 سؤال ، سوالات گرامر شامل 30 سؤال ، سوالات کلوز پسیج 10 سوال ، سوالات درک مطلب شامل 30 سوال

این در حالی می باشد که ساختار آزمون MSRT عبارت است از 30 سوال شنیداری ، 30 سوال گرامر ، 40 سوال درک مطلب

 

 زمان پاسخ گویی به سوالات آزمون های MSRT و UTEPT به شرح زیر می باشد :

آزمون زبان دانشگاه تهران برای 100 تست 100 دقیقه می باشد .

زمان پاسخ گویی به سوالات آزمون زبان وزارت علوم MSRT برای 100 تست 110 دقیقه می باشد .

 

 هزینه ثبت نام در هر دو آزمون MSRT و UTEPTبه شرح زیر می باشد :

هزینه ثبت نام آزمون UTEPT مبلغ 150 هزار تومان می باشد

هزینه ثبت نام در آزمون MSRT مبلغ 60 هزار تومان می باشد

 

 ارزش مدرک UTEPT و MSRT به شرح زیرمی باشد :

آزمون زبان دانشگاه تهران یک آزمون داخلی می باشد که تنها برای داوطلبین دانشگاه تهران و تعداد محدودی از سایر دانشگاه ها قابل قبول می باشد " مجری برگزاری آزمون : دانشگاه تهران "

نهاد  برگزاری آزمون زبان MSRT وزارت علوم می باشد و ارزش این آزمون بسیار بالاتر از مدرک آزمون زبان دانشگاه تهران UTEPT می باشد .

داوطلبانی که در آزمون MSRT نمره ی مطلوب خود را دریافت نمایند برای تمام دانشگاه های سراسری و آزاد معتبر خواهد بود و دیگر نیازی به شرکت در آزمون های داخلی خود دانشگاه ها ندارند .

همچنین داوطلبین دکتری که در آزمون MSRT نمره ی مطلوب خود را دریافت نمایند از همین نمره می توانند برای فرصت مطالعاتی و خروج از کشور استفاده نمایند " مشروط بر اینکه تاریخ کارنامه ی آزمون منقضی نشده باشد "

  

سوال مطرح شده ی دیگر آن است که آیا دانشجویانی که می بایست در آزمون UTEPT شرکت نمایند می‌توانند در آزمون MSRT شرکت نمایند یا خیر ؟ پاسخ به این سوال بله است ، طبق بخشنامه اعلام شده مرکز آزمون دانشگاه تهران ، داوطلبین دکتری دانشگاه تهران چنانچه در آزمون زبان وزارت علوم یا همان MSRT شرکت نمایند و نمره این آزمون را دریافت نمایند مورد قبول دانشگاه تهران خواهد بود .

لازم به ذکر است بیان کنیم عکس این روند صادق نیست و داوطلبینی که در آزمون UTEPT شرکت نمایند و دانشجوی دانشگاه تهران نباشند به جز در تعداد محدودی از دانشگاه ها کسب نمره از آزمون برایشان هیچ امتیازی نخواهد داشت و مورد تایید وزارت علوم نخواهد بود.


سوال دیگری از بسیاری از داوطلبان آن می باشد که کدامیک از دو آزمون MSRT و UTEPT ساده تر و کسب نمره از آن راحت تر است ؟

در پاسخ به این سوال می بایست گفت با توجه به ساختار آزمون یوتپ و آرایش سوالات ( وجود 30 سوال اختصاصی واژگان به جای 30 سوال شنیداری در آزمون MSRT ) و همچنین سطح سوالات و نکات مورد پرسش در آزمون زبان دانشگاه تهران که ساده تر و پایین تر از سطح سوالات MSRT است لذا می توان نتیجه گرفت شرکت در آزمون UTEPT و گرفتن نمره از آن از آزمون MSRT ساده تر است .

پی نوشت : سوالات مربوط به واژگان آزمون زبان دانشگاه تهران ، خود سوالات نسبتا سنگینی هستند با این حال نسبت به سوالات شنیداری کمی ساده تر هستند "

 

سوال مطرح شده دیگر آن است که منابع مطالعه آزمون های MSRT و UTEPT یکسان می باشد ؟ پاسخ به این سوال خیر می باشد اگرچه این دو آزمون در قسمت های گرامر و درک مطلب مشابه هستند اما تفاوتهای بسیار واضح و روشنی در نوع سوالات دو آزمون وجود دارد ( وجود سوالات شنیداری در MSRT و یا وجود سوالات کلوز پسیج و واژگان در UTEPT "  که هر داوطلب بسته به اولویتش برای شرکت در کدام آزمون می بایست منبع آموزشی همان آزمون را مطالعه نماید .

  

سوال مطرح شده ی دیگر آن می باشد که آیا شرکت در دو آزمون MSRT و UTEPT برای داوطلبان کارشناسی ارشد ( به غیر از دانشجویان دکتری ) مجاز می باشد ؟ پاسخ بله می باشد ، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای کسب نمره از آزمون و استفاده از آن برای مصاحبه دکتری بدون محدودیت می توانند در این آزمون شرکت نمایند .

 

سوال مطرح شده دیگر آن می باشد که نمره ی قبولی در آزمون UTEPT و MSRT برای داوطلبین دانشگاه ها یکسان می باشد ؟ پاسخ به این سوال خیر می باشد ، هر دانشگاه به صورت مجزا نمره ی مشخصی را برای قبولی در نظر گرفته است ، بسته به نوع رشته و دانشگاه این نمرات بین 50 تا 65 متغیر می باشد .

 

لازم به ذکر است داوطلبین میتوانند برای کسب اطلاعات از کلاس های آمادگی و آشنایی با سوالات ادوار گذشته این آزمون بر روی لینک اول و تهیه منابع تضمینی UTEPT بر روی لینک دوم کلیک نمایند  .

آزمون UTEPT , منابع تضمینی UTEPT

همچنین برای کسب اطلاعات از کلاس های آمادگی MSRT  بر روی لینک اول ، دانلود سوالات MSRT لینک دوم ، و تهیه منابع آزمون MSRT بر روی لینک سوم  در زیر کلیک نمایند :

کلاس MSRT   ,   دانلود سوالات MSRT    ,   منابع آزمون MSRT

در صورت سوالات بیشتر دانشجویان گرامی می توانید سوالات خود را در پایین این صفحه مطرح نمایید مشاورین ما ظرف مدت 24 ساعت پاسخ سوال شما را خواهد داد .

با سپاس

مرکز زبان کرایه چیان

کانال تلگرام زبان کرایه چیان

امتیاز بدهید
امتیاز گرفته شده 5 از 5 توسط 1 بازدیدکننده

نظر خود را بنویسید

مقالات